środa, 4 września 2013

Wyspiarska Edukacja - Jak zacząć?

Tak jak obiecałem dzisiejszy post poświęcony będzie studiom w Anglii. Jednak tym razem nie będę opowiadał o tym jak to fajnie jest się uczyć za granicą, lub jak wyglądają kolejne egzaminy, czy też zajęcia. Skupię się raczej na tej technicznej części a w szczególności na tym jak zacząć. Rejestracja na uczelnie w Wielkiej Brytanii odbywa się za pomocą jednej jedynej strony: www.ucas.com . Za jej pomocą możemy skontaktować się z każdym uniwersytetem, sprawdzić wymagania na poszczególne kierunki, jak również znaleźć nasze wymarzone studia.

Jednakże wielu z was strona może wprowadzić w nie małe zakłopotanie. Sam również miałem problemy z ogarnięciem tego wszystkiego. Tak więc wszystko po kolei. Najlepiej zacząć od wprowadzenia, które może wydawać się banalne, ale pokazuje jak wartościowa jest ta strona. Z ponad 300 uczelni mamy do wyboru około 100 000 różnych kierunków. To coś czego żadna Polska uczelnia nie może zaoferować. Mimo to najbardziej pouczający jest filmik, który w doskonały sposób obrazuje czym naprawdę jest nauka na Angielskiej uczelni. To powinna i MA być przyjemność dla każdego studenta.
Portal upraszcza całą procedurę składania papierów do 3 podstawowych kroków. Uważam, to za dobry punkt odniesienia. Tak, więc tym razem podążymy utartymi, rekomendowanymi szlakami i rozpoczniemy poszukiwanie odpowiedniego dla nas kursu. Jednakże na wstępie wyraźnie zaznaczę, że musimy wybierać kierunki opatrzone nazwą Undergraduate. Więc wchodzimy w odpowiednią zakładkę by doczytać kilka rad, których udziela nam portal. Szczerze mówiąc nie są to jakieś przydatne porady, ale dla spokoju ducha również je zanalizujemy.
Od razu jesteśmy poinformowani o pewnych wyjątkach. Mianowicie składanie podania na kierunki artystyczne oraz zaoczne odbywają się w inny sposób. Na razie pominę to zagadnienie, gdyż są raczej mniej popularnym wyborem. Nim dalej posuniemy się z naszymi wyborami polecam chociaż zajrzeć w zakładkę International, a w szczególności w poradniki. 
Zaznaczyłem dwie najbardziej interesujące ulotki. Ta poniżej jest w języku Polskim co na pewno będzie sporym ułatwieniem. Zawiera jednak tylko ogólnikowe rady skierowane do polskich studentów. Natomiast link położony wyżej przekieruje nas na niestety już w języku angielskim broszurę omawiającą w dużo bardziej szczegółowy sposób wszystkie aspekty podania o których też będę pisał. Jednakże te ulotki przypominają o jednej bardzo ważnej rzeczy; Terminach. Osobiście składałem swoje podanie w ostatni dzień, w nerwach zastanawiając się czy przelew dojdzie. Nikomu nie życzę takich stresów więc już poniżej zamieszczam najważniejsze daty. 
Dla większości "deadlinem" będzie 15 październik lub 15 styczeń. Proces "Clearingu", który jest przypisany do 30 czerwca jest takim naszym drugim naborem. Dokładniej będę go omawiał później. Teraz powrócę do właściwego tematu a mianowicie szukania kursów. Powracamy do zakładki Undergraduate i zjeżdżamy nieco w dół, aż ujrzymy zieloną tabelkę.
Klikamy w zaznaczony tag, który przenosi nas do wyszukiwarki wszelkich kierunków studiów. 

Każdy segment wyszukiwarki zaznaczyłem innym kolorem by omówić go osobno. W brew pozorom wyszukiwanie kursów nie jest takie proste;
Czerwony- Wpisujemy tutaj przedmiot. Jednakże warto zastanowić się najpierw czego szukamy. Przykładowo wpisując "Medicine" otrzymamy tylko kierunki zawierające to słowo. W taki sposób nasze wyszukiwanie pomija wiele innych wyników. Przy wpisaniu "Medi" otrzymamy więcej wyników, a co ważniejsze kierunki również powiązane z medycyną np. Medical Science, którego nie znalazłby pierwszy typ wyszukiwania.
Żółty- Uczelnia na której chcemy studiować. Osobiście nie polecam wyszukiwania poprzez uczelnie, chyba że jesteście definitywnie zdecydowani na konkretną uczelnię np. Oxford.
Zielony -Macie rodzinę w Walii? Chcecie żyć w Szkocji? Ta opcja pozwoli wam znaleźć uczelnię w konkretnej części Anglii.
Niebieski- Konieczny do wypełnienia "box" w którym musimy podać jedną z podanych opcji. Dzięki tej opcji nigdy nie wybierzemy kierunku, który na przykład jest dostępny tylko dla mieszkających w Szkocji. 
Brązowy- Tutaj zaznaczamy na jaki rok akademicki pragniemy się zapisać. Jedyną poprawną dla Was opcją jest 2014r. 
Życzę Wam byście odnaleźli wymarzony kierunek. W takiej ilości różnych uczelni i kursów każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli macie jakieś pytania, prośby, obiekcje, to piszcie w komentarzach, na facebooku lub na maila. Na pewno odpowiem! W następnym poście opowiem jak wybrać studia i uczelnie, o czym pamiętać przy dokonywaniu wyboru, oraz o finansowej części składania dokumentów. Do następnego razu ! 

11 komentarzy:

 1. Szkocja i Walia to nie części Anglii.
  Interpunkcja istnieje, ale nie tutaj.
  Nie zaczyna się zdania od "a więc" i "tak więc".
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Więc do tego doszło. Pierwszy hejter, szkoda że anonimowy. Mam nadzieję, że to zalążek sławy. Skończmy jednak z sarkazmem i przejdźmy do odpowiedzi na pouczający komentarz. Całkowicie zgadzam się, że Szkocja i Walia to nie części Anglii. Jednakże potocznie Wielką Brytanie nazywa się Anglią, co też tutaj zrobiłem by uniknąć niepotrzebnych powtórzeń. Te chyba też raziły by twe oczy? Nie jestem pewien gdzie dokładnie rani Cię interpunkcja Anonimowy Polonisto, ale postaram się to naprawić, nie wątpię bowiem w słuszność twej tezy. WIĘC na koniec pozostał deser, który odbiera Ci tytuł Poligloty. „Więc” można używać na początku zdania, wytykanie tego przez nauczycieli jest błędem. Jest to zabieg mający na celu wyeliminowanie w ustnych odpowiedziach uczniów syndromu Ehania np. „No więc.... eee....eeee...”. Zatem jest to całkowicie poprawne. Zapewne zechcesz zgłębić ten temat, więc dodaję link do wypowiedzi profesora nadzwyczajnego Mirosława Bańka, który rozwieje Twoje wątpliwości. Pozdrawiam i zachęcam do dalszego komentowania !
   http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=9790

   Usuń
 2. A gdzie mozna znalezc cos o kosztach studiow?:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co do kosztów sprawa jest dość zróżnicowana. W zależności od tego w której części Wielkiej Brytanii mieszkasz czesne są różne. Dostanie stypendium na pierwszym roku jest możliwe wyłącznie z maturą międzynarodową. Oczywiście istnieją skrajne wyjątki, ale to już indywidualna sprawa z uniwerkiem. Tak pokrótce to czesne w Anglii wynoszą 9000 funtów rocznie, ale na to każdy może wziąć kredyt. W Walli i Szkocji czesne są mniejsze. Ważne jednak by się tym nie kierować, kredyt jest bardzo nisko oprocentowany i opłacalny. Będę poruszał ten temat w kolejnych postach z tej serii tak więc zachęcam do częstego zaglądania.

   Usuń
 3. Mimo że trochę czasu mi do studiów zostało, zaczynam poważnie rozważać opcję studiowania za granicą. Co do "hejtera", Jego wypowiedź pozostawię bez komentarza, a Twoją pochwalę. I dziękuję za uświadomienie, ze można używać "więc" na początku, przyda się. :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak wygląda sprawa matury międzynarodowej? Można ją zdawać ot tak czy trzeba przygotowywać się do niej 2 lata? Jaki jest koszt takich przygotowań i zdawania jej? (bo nie sądzę, żeby była za darmo)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Matura międzynarodowa jest dość skomplikowanym tematem, którego do końca nie zgłębiłem. Co więcej, w najbliższych latach matura ulegnie zmianie, być może również ta międzynarodowa.
   Póki co Matura Międzynarodowa jest częścią programu "International Baccalaureate (IB) Diploma Programme". Jednym z warunków tego programu jest uczestnictwo w nim przez dwa lata, czyli od drugiej liceum. Koszt jest zerowy, bynajmniej w Szczecinie. Jedynym dużym problemem jest to, że tylko kilka miast w Polsce oferuje wzięcie udziału w tym programie. Automatycznie oznacza to dla wielu osób przeprowadzkę, lub porzucenie tej drogi edukacji. Do tych miast należą między innymi; Szczecin, Gdańsk, Bydgoszcz, Białystok, Warszawa, Karków, Łódź, Poznań, Leszno, Wrocław.
   Sam system zdawania matury międzynarodowej różni się od standardowej matury. Trzeba zdać 6 kursów przedmiotowych, Esej(Z dowolnego przedmiotu z wybranej szóstki), oraz zaliczenie kursu Theory of Knowladge. Mam nadzieję, że pomogę. Postaram się zgłębić to zagadnienie i opisać całe.
   Pozdrawiam i zachęcam do dalszych komentarzy. :D

   Usuń
  2. Dziękuję. : )
   Czy tak realnie patrząc.. jeśli jestem aktualnie w 3 klasie liceum to nie ma dla mnie szans na studia na wyspach?

   Usuń
  3. Wręcz przeciwnie!
   Osobiście na pomysł studiowania w Anglii wpadłem we wrześniu, który rozpoczynał moją ostatnią klasę w liceum. Nasza normalna matura jest respektowana przez uniwersytety. Międzynarodowa Matura po prostu umożliwia staranie się o stypendium, niektóre uniwerki automatycznie przyznają dofinansowanie za odpowiednio wysokie wyniki.
   Tak więc to, że jesteś już w maturalnej klasie nie przekreśla Cię w żaden sposób. Do 15 stycznia masz czas na złożenie wszystkich papierów. Warto spróbować :D
   Więc pozostaje mi chyba życzyć powodzenia ?

   Usuń
  4. Ooo.. to fajnie. : ) Dziękuję za informację, zobaczę jak mi to wszystko wyjdzie!

   Usuń